Új lehetőségek és technológiák japánból

Szakmai úton járt japánban 2023 október 8 és 15-e között a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség szervezésében számos nagyvállalati és minisztériumi szakember. A jelenleg használt legújabb technológiák megismerését szolgáló szakmaiúton a MOL, MOL-CESP, MVM, MFGT, ALTEO, Südy kft., vezető mérnökei és szakemberei valamint az Energiaügyi Minisztérium és a Szövetség vezetői közül vettek részt. A szakmai út résztvevői meglátogatták a Chiyoda vállalatot, amely a tiszta hidrogén toluénben való szállítását végzi. A látogatás során a japán partner felidézte a MEKH delegációjának 2019-es látogatását, majd dr. Áder János Köztársasági Elnök úr szakmai látogatását, és a magyar érdeklődést a tiszta hidrogén tengeri és ipari szállítása iránt. A toluénben, oldott állapotban történő szállítás előnye, hogy a jelenlegi petrolkémiai üzemeknek és a felhasználóknak semmilyen, a megszokottól eltérő használatot nem jelent és a szénhidrogén termék toluén a folyamat végén teljes egészében visszanyerhető újrafelhasználásra. A szövetség tagjaiból és az Energiaügyi Minisztérium vezetőiből álló delegáció meglátogatta a kobei Hystra projektet. A projektben a több japán vállalatból álló konzorcium cseppfolyósított hidrogént tengeri úton szállít Kobéba, majd a képen látható 2500m3-es kriogén tartályban tárolják, amelyből szintén cseppfolyós állapotban közúton szállítják el a felhasználási helyére. Ilyen felhasználása ennek a hidrogénnek az a Kawasaki vegyes tüzelésű turbina is, amelynek prototípusa már alkalmas mind 100% földgáz mind 100% hidrogén tüzelésére és a két gáz közötti fokozatmentes váltásra. A szövetség tagjai látogatást tettek továbbá a Mitsubishi Heavy Industries gáz és nukleáris gőzturbina gyárában és Takasago tiszta hidrogén projektjében, ahol megtekintették a gyár legújabb termékeit, a turbina gyártási folyamatot, a 30% és most már az 50% hidrogénnel és földgázzal vegyesen működő modelleket, valamint a 100% tiszta hidrogénnel működő, prototípust is. Kobei látogatásukat követően a MOL, MOL-CESP, MVM, MFGT, ALTEO, Südy kft., vezető mérnök szakembereiből álló delegáció látogatást tett a Yamanashi Next Generation Energy System projektnél, (yamanashi prefektúra önkormányzati tulajdonú vállalata) ahol a világon egyedülálló pilot hidrogén energia komplexumot tekintették meg. A komplexum egy napelempark segítségével tiszta hidrogént állít elő, amelyet lepalackoznak, és kereskedelmi forgalomba hoznak. A síparadicsomban található telepen 2 Hitachi hidrogén töltő állomás is működik. Japánban a 200bar-os tiszta hidrogén palackok már kaphatók háztartási felhasználásra. (pl. üzemanyag cellás kerékpárok, motorkerékpárok, quadok töltésére, főzéshez), de vásárlóik közé tartozik egy kávépörkölő üzem és egy üveggyár is. A rendszer részét képezi még egy lendkerekes gyors energiatároló egység és egy szuperkondenzátoros akkumulátoros tároló egység is.