Megállapodás a hidrogén és kapcsolódó innovációk ipariparki alkalmazásáról

A NIPÜF Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. és a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség 2023. május 26-án Zalaegerszegen a „GreenTech Zöld Energia és Fenntarthatóság” című konferencián együttműködési megállapodást írt alá az ipari parkok zöldítése, a bérlőknek nyújtott szolgáltatások fenntarthatóvá tétele és a hidrogéntechnológia szakmai és gazdasági előnyeinek kiaknázása érdekében. A dokumentumot Köves Béla, a NIPÜF vezérigazgatója és Lepsényi István, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség elnöke írta alá. Közös cél, hogy a felek az energetikai és a zöld technológiai innovációk legfrissebb eredményeinek alkalmazásával hozzájáruljanak Magyarország klímacéljainak teljesítéséhez, a zöldgazdaság fejlődéséhez, valamint a hazai ipari parkok versenyképességének javításához. A fenti célok eléréséhez a jövő épület-energetikai, energiaellátási és mobilitási rendszereiben fontos szerepet fog játszani a hidrogéntechnológia. A zöld energia hidrogén formájában történő hosszútávú tárolása széleskörű lehetőségeket nyit. A szezonális energiatárolás, valamint a szektorösszekapcsolás elősegíti az energia hatékonyabb felhasználását, a zöld mobilitás előmozdítását. A NIPÜF által fejlesztett, illetve üzemeltett Nemzeti Ipari Parkok és azok hálózata, melyet az ipari ingatlan piac INPARK néven ismer, nemcsak kiváló potenciális terepe az új zöld innovációknak, köztük a hidrogéntechnológia   kipróbálásának, hanem a jövőbeni szolgáltatásbővítési stratégiájának is fontos része. Az ipari parkokba betelepült vállalatok fenntartható beruházásai, valamint a zöld technológiatranszfer tovább növelik hazánk versenyképességét. A megállapodás kiterjed:
  • közös pilot projektek indítására;
  • a jövő épületenergetikájával kapcsolatos tudományos és technológiai ismeretek megosztására, ezen ismeretek közös bővítésére;
  • közös kutatási, fejlesztési és innovációs programok tervezésére és lebonyolítására, beleértve a pályázati együttműködést;
  • az ipari parkok konkrét igényeire vonatkozó szakmai tervek és üzleti modellek kidolgozására, valamint fejlesztési projektek közös lebonyolítására;
  • közös konferenciák, workshopok szervezésére, az eredmények társadalmasítására;
  • az ipari parkok energiarendszereinek összekapcsolására a hidrogéntechnológia egyéb alkalmazási területeivel, mint amilyen a hidrogénmobilitás, beleértve a projektek esetiintegrációját.
Az aláírt együttműködés az aláírók szándékai szerint amellett, hogy támogatja Magyarország klímacéljainak teljesítését, javítja az ipari parkok versenyképességét, hozzájárul a magyar hidrogéngazdaság fejlődéséhez, segíti a működőtőke beáramlását, Magyarország Kormányának jelenlegi beruházásösztönző, befektetésbarát politikáját. A zalaegerszegi GreenTech szakkiállítás és konferencia zárónapjának programján szerepel a hidrogén energiatárolásban és közlekedésben betöltött szerepéről rendezett fórum, valamint a közösségi közlekedés, városi mobilitás és logisztika jövőjével kapcsolatos kerekasztal-beszélgetés