Kilenc ország köztük Magyarország hidrogén szövetsége írta alá Párizsban a 3Seas Hidrogén Tanács (3S) hivatalos együttműködését. A Hyvolution párizsi csúcstalálkozó második napján aláírt, a közép-európai és balti államokat tömörítő hidrogénkezdeményezés a régió hidrogénágazatának fejlesztésére irányul. (ahogy arról a Portfólió is beszámolt )
Ezzel a kezdeményezéssel a részt vevő nemzetek – Lengyelország, a Cseh Köztársaság, Észtország, Litvánia, Lettország, Szlovákia, Szlovénia, Magyarország és Ukrajna – hidrogén szövetségei közös törekvést fogalmaznak meg, hogy feltárják és kihasználják azokat a szinergiákat, amelyek felgyorsíthatják és segíthetik hidrogén technológiákra való átállást, és ezzel is segítik a nulla kibocsátású gazdasági célokat.
A megállapodás, aprólékosan körvonalazza a 3S működési alapelveit, céljait és a résztvevő országok törekvéseit. Ez egy összehangolt erőfeszítést jelent egy erőteljes hidrogéngazdaság előmozdítása érdekében Közép-Európában és a Baltikumban, hangsúlyozva a fenntartható energiafejlesztés és a hidrogénközpontú gazdasági modell fontosságát.
„A tanácsi megállapodás keretében közösen fogunk erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy biztosítsuk az uniós források méltányos elosztását Közép- és Kelet-Európában. A 3S megállapodás remélhetőleg támogatja a regionális finanszírozást, elősegíti az ipari együttműködést és ösztönzi a versenyképes zöld technológia fejlesztését célzó közös projekteket a résztvevő országokban.” – emelte ki beszédében Lepsény István, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség elnöke.
„Fel kell ismernünk, hogy most háborús állapotban élünk, amelyet Ukrajna mindannyiunkért folytat. Semmi sem lesz többé ugyanaz. Ezért kulcsfontosságúvá válik egész régiónk fejlődési pályájának újragondolása és átalakítása. Ez az egyik fő oka annak, hogy úgy döntöttünk, egyesítjük erőinket a 3S-ben” – hangsúlyozta Tomoho Umeda, a Hidrogén Lengyelország Szövetség alelnöke.
„A kihívásokkal teli időkben a védelem leghatékonyabb formája a stratégiai tervezés. Ezért létrehoztunk egy platformot, amely véleményem szerint rendkívül sikeres és kulcsfontosságú lesz az egész régiónk számára a jövőben” – mondta Olekszandr Riepkin, az Ukrán Hidrogéntanács igazgatótanácsának tagja.
„A 3Seas Hidrogén Tanács elkötelezett lesz egy speciális vitafórum létrehozása mellett, amelyek célja az európai jogszabályok és a nemzeti politikák kulcsfontosságú fejleményeinek vizsgálata lesz, amelyek hatással vannak a hidrogénágazatra. Küldetésünk kulcsfontosságú részét kell képeznie az EU-n belüli jelenlegi finanszírozási szintek értékelésének, különösen a tagállamaink eltérő éghajlati viszonyainak fényében. Emellett szeretném hangsúlyozni a képzés, az oktatási kezdeményezések és a tudományos együttműködés megerősítésének fontosságát a hidrogéntechnológiák területén. Ezt a célt hatékonyan el lehet érni, ha erős partnerséget alakítunk ki azokkal az egyetemekkel, amelyek kurzusokat kínálnak ezen a gyorsan fejlődő területen” – mondta Veronika Vohlídková, a HYTEP igazgatósági tagja és ügyvezető igazgatója.
A 3S létrehozását hivatalosan tavaly jelentették be a H2Poland hidrogéntechnológiai fórumon. A ma aláírt dokumentum konkrétan megfogalmazza a Tanács célkitűzéseit és menetrendjét, amelyet a Tanács tagjai fokozatosan hajtanak végre.




