HYDROGEN OPEN 2024 – hatalmas szakmai siker

7 országból, közel 400 résztvevő, több mint félszáz előadó, kilenc szakmai panelbeszélgetés, 3 együttműködési megállapodás, két bejelentés és egy szakmai workshop. Számokban így mondható el a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség évindító kétnapos nemzetközi konferenciája a HYDROGEN OPEN 2024. De a résztvevők szerint a konferencia ennél sokkal több volt; egy, a hidrogéntechnológia jelenéről és lehetőségeiről őszintén beszélő igazán szakmai rendezvény.

A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség kétnapos, Hydrogen Open 2024 nemzetközi konferenciájának a budapesti Mol Campus ad otthont. Az eseményen Szabó Gabriel, a Mol csoportszintű downstream ügyvezető igazgatója elmondta: a Mol kiemelt célja, hogy felgyorsítsa a zöld energiaátmenetet a kelet-közép-európai régióban, és ebben a hidrogénnek is kiemelt szerepet szán. A zöld hidrogén segítségével akár a harmadával is csökkenthetik finomítóik károsanyag-kibocsátását.

 

A konferencia megnyitójában mind az az építési és közlekedési miniszter, mind az energiaügyi miniszter kifejtette, „azért vannak most itt mind ketten, hogy hangsúlyt és nyomatékot adjanak annak, hogy a kormány nyitott minden olyan párbeszédre amely az új típusú energia források alkalmazását, köztük a hidrogén technológia alkalmazását jelenti.”

Lázár János stratégiai feladatnak nevezte, hogy Magyarország a 21. század autóipari kihívásaira válaszolni képes ipari központ legyen. Ezért fordítják az elektromobilitás felé a magyar autóipari kapacitásokat, ugyanakkor emellett a jövő új iparágai felé is nyitni kell, így a kormány fontosnak tartja a hidrogénszövetséggel való együttműködést – fejtette ki.

    Lázár János felidézte: a MÁV-Volán csoport 6500 milliárd forintos, tízéves fejlesztési tervét terjesztették a kormány elé.  A miniszter ismertette: Lepsényi István, a MÁV igazgatóságának elnöke, egyben a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség elnöke célul tűzte ki, hogy három éven belül megjelenjenek hidrogénhajtású vonatok a vasúttársaságnál és hidrogénhajtású autóbuszok a Volánnál. A MÁV járművei harminc év fölöttiek, és a Volán-csoport is folyamatos megújításra szorul annak érdekében, hogy átlagosan nyolcéves járműparkot tudjon fenntartani. Biztos, hogy járműveket fog vásárolni a vállalatcsoport a következő években, de nem mindegy, hogy milyen technológiával – emelte ki

A hidrogén lehet a jövő egyik jelentős energiahordozója, a magyar iparnak időben fel kell készülnie a technológiai változásokra – mondta az energiaügyi miniszter a

Lantos Csaba hangsúlyozta: a kormány célja Magyarország energiaszuverenitásának erősítése, amennyire lehet, itt kell előállítani a felhasznált energiát. Az ország elkötelezett a nukleáris technológia és a megújuló energiaforrások mellett.

 

A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség kétnapos, Hydrogen Open 2024 nemzetközi konferenciáján a szervezet és az Energiaügyi Minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a hazai technológiai fejlesztések szakmai támogatásáról és az iparági stratégia megújításáról.

Az aláírás után Lepsényi István, a szövetség elnöke elmondta: a hidrogéntechnológia megvalósítása nagy kihívás, jelentős kutatás-fejlesztési feladatokkal és beruházásokkal jár. Annak érdekében, hogy a magyar ipar részt tudjon venni ebben, mindenképpen szükséges célirányos állami támogatás, aminek a felhasználásához a szövetség javaslatokkal szeretne hozzájárulni.

Fontos bejelentés volt, hogy a Linde Gáz Magyarország Zrt. üzemeltetésében megnyílt Magyarország első hidrogén-töltőállomása Budapesten az Illatos úton, ahol 4000 kilogramm hidrogén tankolására van lehetőség előzetes bejelentkezés után – jelentette be Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára egy budapesti konferencián.

Az államtitkár azt mondta, a magyar gazdaság jövője a zöldenergia, a kormány ezért a hidrogéntechnológia népszerűsítését és elterjedését is ösztönözni kívánja. A hasznosításra rövidtávon leginkább alkalmas terep a közlekedés, amely a szén-dioxid-kibocsátás 20 százalékáért felelő.

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Mol, a Volánbusz, a MÁV és a Waberer’s a hidrogénmobilitás fejlesztése érdekében. A vállalatok a jövőben közösen vizsgálják a zöld, megújuló hidrogén előállítási lehetőségeit, logisztikáját és közlekedési célú hasznosítását. A vállalatok egyeztetik fejlesztési terveiket, összehangolják pályázati projektjavaslataikat, és közösen dolgoznak ki koncepciókat a hidrogén üzemanyagcellás közlekedés elterjesztésére, valamint az ehhez kapcsolódó infrastruktúra kiépítésére.

A hidrogén előállításához szükséges berendezések közös gyártását célzó regionális gazdasági együttműködésről egyeztetett a V4- es országok szakmai képviselőivel, szövetségeivel, hazai és nemzetközi vállalatokkal a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség. A felek megállapodtak, hogy közös projekteket indítanak, közös pályázatokon vesznek részt és saját eszközeikkel ösztönzik a regionális együttműködést a területen. 15 cég, 5 kutatóintézet, 7 Szövetség és 4 minisztérium képviseltette magát a V4-es országokból, a hidrogén előállításához szükséges berendezések közös gyártását célzó regionális gazdasági együttműködésről szervezett eseményen.

A HYDROGEN OPEN 2024 nemzetközi konferencia kisérő eseményeként megtartott szakmai egyeztetésen a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség vállalta, hogy a V4-es partnerszervezetekkel együttműködve felállít egy ipari, technológiai adatbázist, valamint létrehoz egy együttműködés-generáló virtuális platformot, amely segít abban, hogy a régió vállalatai megtalálják a megfelelő partnert, valamint beilleszthessék saját gyártói képességeiket a meglévő kezdeményezésekbe.  

Az eseményen elhangzott szakmai előadásokat is visszanézhetik.