A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség, az iparág olyan hazai képviselőit, kutatóit, szakembereit, nemzetközi és hazai vállalatait fogja össze, amelyeknek kiemelt céljuk, fellendítsék a hazai hidrogéntermelést, csökkentsék annak költségeit, fejlesszék tárolási és elosztási megoldásait és ezzel is ösztönözzék az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogén felhasználását.

A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség megalakulását másfél éves szakmai munka előzte meg. 2020. április 27-én Prof. dr. Palkovics László miniszter támogatásával alakult meg a Nemzeti Hidrogéntechnológiai Platform azzal a céllal, hogy a magyar hidrogéngazdaság kiépítéséhez szükséges ipari, gazdasági és tudományos együttműködés szakmai kereteket létrehozza. A Magyar Hidrogéntechnológiai Platform vállalt feladata volt többek között elkészíteni az úgynevezett Fehér könyvet, amelyben szereplő felmérésekkel hozzájárult a Magyar Kormány által 2021-ben elfogadott nemzeti hidrogénstratégia megalkotásához.
A Platform eddigi tapasztalatai, a nagy érdeklődés és az első fázisban vállalt teendők sikeres megvalósítása, további jelentős mennyiségű feladatot adott és ad a következő időszakra, amelyek hatékony megvalósításához alakult meg 2021. november 3-i hatállyal a Hidrogéntechnológiai Szövetség, mint jogi személyiségű szervezetre.
A szövetség jelenleg több mint 90 tagot számlál, amelyek között jelen vannak az iparág fejlődésében kulcsszerepet játszó nagyvállalatok, a technológia fejlesztésében jártas KKV-k, a kutatásban élenjáró egyetemek, valamint az eredményeket alkalmazni kívánó gazdasági társaságok.
.

A szervezeten belül öt munkacsoport létesült, amelyek az effektív szakmai munka jelentős részét végzik:
1, hidrogén és villamosenergetika munkacsoport vezeti: MVM Zrt.),
2, A hidrogén és gázhálózatok munkacsoport vezeti: MOL Nyrt. és FGSZ Zrt.),
3, A közlekedési munkacsoport vezeti: KTI Közlekedéstudományi Intézet
4, K+F+I és oktatási munkacsoport vezeti: TTK Természettudományi Kutatóközpont
5, ipari („horizontális”) munkacsoport vezeti: AVL Hungary Kft.)

A Szakmai Szervezet feltérképezi, bevonja, együttműködésre ösztönzi a hidrogéntechnológiák területén aktív hazai szereplőket. Kapcsolatot épít a Platform tagok, azaz a vállalati és tudományos, K+F+I szereplőkkel, továbbá a releváns kormányzati szereplők között; biztosítja az érdekelt felek közti gördülékeny információáramlást. A kapcsolatépítés a nemzetközi, főleg EU-s hidrogéntechnológiai „vérkeringésbe” történő bekapcsolódásra is kiterjedt, ezen belül hangsúlyosan a közép-európai (illetve V4) régió hidrogéntechnológiai szereplőivel való kapcsolatépítésre. A Platform szakmai, stratégiai javaslatokat is ad a hazai szakpolitika – elsődlegesen az energia- és közlekedéspolitika, klímavédelem és iparfejlesztés – számára, amelyek egyrészről segítik a hidrogén-technológiák hazai megjelenését, térnyerését; másrészről ösztönzik a felsorolt szakterületek fejlődését, azaz többrétű és kölcsönös előnyöket biztosíthatnak.
A Szövetség fontos feladati közé tartozik:
a Nemzeti Hidrogénstratégia megvalósításában történő aktív részvételt, ezen belül különösen a Zöld Kamion Program megvalósításának koordinációja,
kapcsolattartás a szövetség tagjaival a hidrogéntechnológia elterjedését célzó szakmai igények és javaslatok becsatornázása érdekében,
a hidrogén és hidrogéntechnológiák hazai elterjedéséhez szükséges szabályozási feltételek és ösztönzőrendszer kiépítésének szakmai támogatása,
iparági pilot projektek generálásában történő proaktív közreműködés,
konferenciák, egyéb szakmai rendezvények szervezése
nemzetközi szakmai kapcsolatok kiépítése más országok hidrogén szövetségeivel, illetve cégjeivel a magyar szereplők nemzetközi - mindenekelőtt régiós és EU-s – együttműködésének segítése, hidrogén projektek való részvétele érdekében,
a hidrogénhez, hidrogéntechnológiákhoz kapcsolódó – ezek környezet- és klímavédelmi, gazdaságfejlesztési előnyeit bemutató - társadalmi tájékoztatás, tudatformálás.
Elnökségi tagok:
Lepsényi István MHTSZ
dr. Homolya Róbert MÁV
Berki Ferenc Hunatom
Szabó Gábriel MOL Nyrt.
Bertalan Zsolt MVM
Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség
Posta cím; Budapest 1054 Nagysándor József utca 4.
Lepsényi István
elnök
Tompos András
Szakmai koordinációs testület vezető
Mayer Zoltán
projektmenedzser
Lakatos Attila Róbert
kommunikáció és sajtókapcsolat