Magyar, Lengyel, Ukrán, Cseh hidrogén és gázipari szakemberek beszéltek földgázárak nagy ingadozása mellett egyre széles körben felhasználható és egyre vonzóbb váló zöld hidrogénről. A közép-kelet-európai hidrogénpiac jövőbeli felépítéséről szóló vita érdekes javaslatokat vetett fel.
Dr. Nyikos Attila a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség szakmai tanácsadója, a HUN-REN TKI igazgatója képviselte a Szövetséget Karpaczban immáron 33. alkalommal megrendezett nemzetközi gazdasági fórumon.
A fórum harmadik napján megrendezett „Földgáz- vagy hidrogén-elosztó” című panelbeszélgetésben a Magyar Hidrogén szövetségen kívül Lengyel, Ukrán, Cseh hidrogén és gázipari szakemberek beszéltek arról, hogy hogyan látják az elkövetkező időszak lehetőségeit. A panel célja az is volt, hogy feltárja a régióban jelenleg zajló együttműködést a földgáz területén, és jelezze a piac fejlődési kilátásait mind a hidrogén, mind a biogáz vonatkozásában. A beszélgetés során előtérbe került az Ukrajnán keresztül érkező Orosz földgáz gazdasági megfontolások miatt történő megszűnésének a lehetősége, valamint egy Ukrajna, Szlovák, Cseh és Német hidrogén hálózatnak a kiépítése és annak gazdasági szerepe és realitása.
A panelbeszélgetésben résztvevő szakemberek megerősítették, hogy a megújuló energiából, elsősorban a napból és szélből előállított zöld hidrogén a változó geostratégiai viszonyok és a földgázárak nagy ingadozása mellett egyre vonzóbb energiahordozóvá válhat, amely széles körben felhasználható többek között az energiatárolásban és a szállításban. Emiatt a közép-kelet-európai hidrogénpiac jövőbeli felépítéséről szóló vita érdekes javaslatokat vetett fel az üzleti élet és a közigazgatás számára, meghatározva a jövőbeli befektetési lehetőségeket ezen a területen.




